Sauna

 

Güzelce terle, fit yaşa!

Hamamdan bağımsız olarak, rahatlamak ve dinlenmek için kullanılır. Temizlenmek amacı güdülmez. Saunalar genellikle belirli ahşap türleri kullanılarak hazırlanır ve basamak şeklindedir. Isıyla birlikte hava yükselir ve bu basamaklarda dinlenme konforu sağlar. 

Özellikle İskandinavya bölgesinde sauna taşlarının üzerine dökülecek olan su, çeşitli aromalar ile karıştırılmaktadır. Çam ağacı esansı, nane ve lavanta gibi aromatik yağlardan birkaç damla eklenen su sauna taşlarına döküldüğünde hoş bir koku da yayar. Aynı zamanda buhar aracılığı ile cilde ulaşır ve emilir.

Saunadaki yüksek ısı sayesinde özellikle spor faaliyetlerinden sonra kasların gevşemesi ve vücudun dinlendirilmesi için birebirdir. Ayrıca kan akışını düzenler. Yorgun ve gergin kaslar saunada dinlendirildikten hemen sonra şok duş alınarak vücut hem fiziksel hem de zihinsel olarak tazelenir. Eğer uyku probleminiz var ise, bir süre saunada dinlenmek daha kolay ve hızlı uykuya dalmayı sağlar.

Saunanın faydaları saymakla bitmez. Grip ve soğuk algınlığı varsa birkaç seans sauna sizi hemen kendinize getirecektir. Vücuttaki toksinler terlemeyle dışarı atılacak ve tazelenme yaşanacaktır. Ayrıca, kilo vermeye çalışıyorsanız, harcadığınız kaloriler ve yanan yağlar saunada daha seri şekilde dışarı atılır. Sauna rituelleri kilo vermeyi hızlandırır. Ayrıca; yaraları çabuk iyileştirir, eklem ağrılarını hafifletir. 

Sauna kullanımıyla ilgili profesyonel personelimizden yardım alırsanız seansınız oldukça verimli ve faydalı geçecektir. Tek seferde 20 dakika ilk başlayanlar için uzun gözükse de ideal süredir.