Hamam

 

Şifayı hisset, fit yaşa! 

Hamam, Arapçadan dilimize geçen bir kelimedir. Belirlenen özel bir sistemle genellikle yüksek sıcaklığa sahip su havuzları ve mekânlarıdır. Rahatlama ve yıkanma amacıyla kullanılır. 

Uzun müddet kalınmadığı sürece vücuda büyük faydası vardır. Terleyen vücudun bir bez veya süngerle ovulması, ölü derinin atılarak cilde yenilenme ve ferahlama verilmesi fiziksel olduğu kadar ruhsal bir tazelenme de sağlar.

Vücutta kan dolaşımını hızlandırarak kişiye rahatlık ve zindelik verir. Yüksek sıcaklık içerdiği için hamamda fazla kalmak, sıcaktan soğuğa ve soğuktan sıcağa girip çıkmak vücuda zarar verebilir. Sağlık sorunları ya da riskleri olan kişilerin hamam keyfi öncesi ilgili görevlilere bunu bildirmeleri gereklidir.

Hamam içinde belirli özel alanlar bulunmaktadır. Kişilerin hamam içinde belirli bir bölge seçip bireysel olarak yıkandığı yerlere kurna denirken, kapalı ve özel yıkanma yerlerine de halvet denir. Ek olarak hemen herkesin bildiği, terlemek ve tedavi olmak için uzanılan taşa da göbek taşı denir. Burası, çeşitli geometrik şekillerle oluşturulmuş zeminden yukarıda özel bir alandır. 

Hamamda müşterileri yıkayan kadınlara Natır denirken, aynı işi yapan erkeklere Tellak denir.